👤

Un pucnt material oscileaza dupa legea
Sa se calculeze dupa cat timp Ec=Ep



Un Pucnt Material Oscileaza Dupa Legea Sa Se Calculeze Dupa Cat Timp EcEp class=

Răspuns :

Se da:
Ec=Ep
y=5×10⁻²×sin(15,7×t+π/3)
t=?s

Rezolvare:

Ideea e sa aflam y-ul, unde Ec=Ep, sal inlocuim in formula si s-a aflam t.
Deoarece energia totala ramine constanta in timp:

Ec+Ep=Ep(total)
Ep+Ep=Ep(total)
2×Ep=Ep(total)

Deoarece Ep=k×y²/2

2×k×y²/2=k×A²/2, A-amplitudinea, luind in consideratie ca energia potentiala maximala se atinge la momentul in care y=A.

y²=A²/2
y=A×1/√2
y=A×√2/2, inlocuim in formula:

A×√2/2=5×10⁻²×sin(15,7×t+π/3), unde 5×10⁻² reprezinta A, deci putem scapa:

√2/2=sin(15,7×t+π/3). 

Aici trebuie sa observam ca aceeasi valoare a sinusului poate primi nu numai un unghi, deoarece sin(x)=sin(π-x)
Deci impartim in 2 cazuri, primul cu sin(x) si al doilea cu sin(π-x).

1)√2/2=sin(15,7×t+π/3)
2)√2/2=sin(π-15,7×t-π/3)

1)√2/2=sin(15,7×t+π/3)
2)√2/2=sin(2×π/3-15,7×t)

1)π/4=15,7×t+π/3
2)π/4=2×π/3-15,7×t

Aici ar fi logic sa adaugam perioada, din cauza ca sinus este o functie periodica, dar ne orientam la faptul ca in problema ni se cere anume primul moment.

1)3×π=188,4×t+4×π
2)3×π=8×π-188,4×t

1)-π=188,4×t
2)5×π=188,4×t

1)t=-π/188,4≈-1/60, ceea ce din punct de vedere fizic este impozibil
2)t=π/37,68≈1/12, o solutie buna

Deci la momentul t=1/12s corpul va avea Ec=Ep.

Raspuns: 1/12s

Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari