I. 3 1
FeCl3 + 3KOH → Fe(OH)₃↓ +3 KCl
3 x
x=3/3
x=1mol Fe(OH)3
II.
c=md/msx100
md=cxms/100
md= 20x200/100
md=40gHCl
2x36,5 65
2HCl + Zn →ZnCl₂+ H₂↑
40g x
x=40x65/73 g Zn......
III.mAlpur= 300x80/100
= 240g
2x27 6x36,5 3
2Al + 6HCl → 2AlCl3 + 3H2
240g x y
x= 240x219/54 y=240x3/54
=973,3gHCl = md =13,33moli H2
ms=mdx100/c
ms= 973,3x100/10