Maria a cumparat de la o cofetarie 2 amandine si 3 ecleruri pt. care a platit 24 de lei iar prietena ei Ioana a cumparat 2 amandine 7 ecleruri care au costat 40 de lei. Cat costa un ecler? Dar o amandina?
Din datele problemei reiese ca 4 ecleruri costa 16 lei(7-3=4),(40-24=16). 16:4=4 (lei) costul unui ecler 4x3=12 lei costul a 3 ecleruri 24-12=12 lei costul a 2 amandine 12:2=6 lei costul unei amandine
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!