👤

Densitatea vaporilor unei hidrocarburi A, măsurată la 2 atm si 400°K, este 6,95g/l. Pentru masa de 11,4 g hidrocarbura A consuma la ardere 1401 (cn) aer (20% O). Se cere formula moleculara a hidrocarburii.


Răspuns :


[tex]densitate = \frac{p \times m}{rt} [/tex]
unde m este masa molara, deci rezulta
[tex]masa \: molara = \frac{densitate \times rt}{p} [/tex]
Dupa faci 20% din 1401L care este 280,2 L. Deci hidrocarbura se arde cu 280,2/22,4=12,5 moli de O

CxHy +(2x+0,5y) O2 -> xCO2 + y/2 H2O

Deci 2x + 0,5y =12,5
12x+y = 114
Rezolvi sistemul de mai sus si ai terminat.