ce cantitate de hipoazotida se obtine, in conditii normale daca se foloseste o bucata de cupru de 5 g de puritate 90%. si solutie de acid azotic concentrat?
3 Cu + 8 HNO3 = 3 Cu(NO3)2 + 2 NO + 4 H2O M Cu = 64 Volumul în condiții normale este 22,4 l Hipoazotida este NO puritatea = m pură/m impură * 100 m pură = 90*5/100 = 4,5 g Cu 3*64 g Cu....2*22,4 l NO 4,5 g Cu..............x x = 1,05 l NO
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!