👤

Problema 12 In timpul celei de a zecea secunda de la lansare, o racheta accelerează, de la 100m/s la 500m/s. Pe ce distanta s-a deplasat racheta in acest timp?

Răspuns :

Prima secunda v=100m/s
Ultima secunda v=500m/s

Aflam viteza medie = 300 m/s

v=d/t => d= v*t = 300 * 10 = 3000 m