CO2 + Ca(OH)2 = CaCO3 + 2 H2O puritatea=m pură/m impură*100 m pură = 92*50/100 = 46 g Ca(OH)2 M Ca(OH)2 = 2*17+40 = 74 În condiții normale, 1 mol de gaz ocupă 22,4 l 22,4 l CO2........74 g Ca(OH)2 x........................46 g Ca(OH)2 x = 13,924 l CO2
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!