Răspuns :
[tex]\displaystyle \text{Se da:}\\ \\
m=100kg\\ \\
\alpha=30^\circ\\ \\
F=500N\\ \\
a=?\frac m{s^2}\\ \\ \\
\text{Formule:}\\ \\
\text{Pentru miscarea accelerata in jos:}\\ \\
\text{Pe axa O}_\text{x}:\\ \\ \\[/tex]
[tex]G_x-F_{fr}=m\times a\\ \\ G\times\sin\alpha-F_{fr}=m\times a\\ \\ m\times g\times\sin\alpha-F_{fr}=m\times a\\ \\ \\ \text{Observam ca nu avem }F_{fr}\text{, dar ea are aceeasi valoare pentru ambele}\\ \text {cazuri, de aceea o aflam folosind fortele din miscarea uniforma}\\ \\ \text{Pentru miscarea uniforma in sus:}\\ \\ \\[/tex]
[tex]\text{Pe axa O}_\text{x}:\\ \\ \\ F-G_x-F_{fr}=0\\ \\ F-G\times\sin\alpha-F_{fr}=0\\ \\ F-m\times g\times\sin\alpha-F_{fr}=0\\ \\ F_{fr}=F-m\times g\times\sin\alpha\\ \\ \\[/tex]
[tex]\displaystyle \text{Inlocuim si scoatem }a:\\ \\ \\ m\times g\times\sin\alpha-(F-m\times g\times\sin\alpha)=m\times a\\ \\ m\times g\times\sin\alpha-F+m\times g\times\sin\alpha=m\times a\\ \\ 2\times m\times g\times\sin\alpha-F=m\times a\\ \\ \\ \boxed{a=\frac{2\times m\times g\times\sin\alpha-F}{m}}\\ \\ \\ \text{Calcule:}\\ \\ a=\frac{2\times 100\times 10\times\sin30-500}{100}=5\frac m{s^2} [/tex]
[tex]G_x-F_{fr}=m\times a\\ \\ G\times\sin\alpha-F_{fr}=m\times a\\ \\ m\times g\times\sin\alpha-F_{fr}=m\times a\\ \\ \\ \text{Observam ca nu avem }F_{fr}\text{, dar ea are aceeasi valoare pentru ambele}\\ \text {cazuri, de aceea o aflam folosind fortele din miscarea uniforma}\\ \\ \text{Pentru miscarea uniforma in sus:}\\ \\ \\[/tex]
[tex]\text{Pe axa O}_\text{x}:\\ \\ \\ F-G_x-F_{fr}=0\\ \\ F-G\times\sin\alpha-F_{fr}=0\\ \\ F-m\times g\times\sin\alpha-F_{fr}=0\\ \\ F_{fr}=F-m\times g\times\sin\alpha\\ \\ \\[/tex]
[tex]\displaystyle \text{Inlocuim si scoatem }a:\\ \\ \\ m\times g\times\sin\alpha-(F-m\times g\times\sin\alpha)=m\times a\\ \\ m\times g\times\sin\alpha-F+m\times g\times\sin\alpha=m\times a\\ \\ 2\times m\times g\times\sin\alpha-F=m\times a\\ \\ \\ \boxed{a=\frac{2\times m\times g\times\sin\alpha-F}{m}}\\ \\ \\ \text{Calcule:}\\ \\ a=\frac{2\times 100\times 10\times\sin30-500}{100}=5\frac m{s^2} [/tex]
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!