FM = C8H10O2 M C8H10O2 = 8*12+10+2*16 = 138 Într-un mol de substanță se găsesc 6,022*10^23 atomi 138 g A............2*6,022*10^23 atomi oxigen x......................24,088*10^23 atomi oxigen x = 276 g A
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!