Răspuns :
c = md/ms * 100
ms = md+m apă
25 = md/(md+6)*100
100md = 25md + 150
75 md = 150
md = 2 kg alcool
ms = md+m apă
25 = md/(md+6)*100
100md = 25md + 150
75 md = 150
md = 2 kg alcool
MASA ALCOOLULUI=>md
masa apa=6kg
c=25%
c=mdx100/ms, unde ms= m,apa+md
25/100= md/(6+md)
100md= 25md+ 150
75md=150---> md= 2kg alcool
masa apa=6kg
c=25%
c=mdx100/ms, unde ms= m,apa+md
25/100= md/(6+md)
100md= 25md+ 150
75md=150---> md= 2kg alcool
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!