C + 1/2 O2 = CO M C = 12 M O2 = 2*16 = 32 M CO = 12+16 = 28 12 g C.........1/2*32 g O2........28 g CO x......................y......................2800 g CO x = 1200 g C n = m/M = 1200/12 = 100 moli C y = 1600 g O2 n = m/M = 1600/32 = 50 moli O2
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!