Liviu ate o suma de bani pentru 3 zile. In prima zi cheltuie 25%, a doua zi cheltuie o sesime din rest,ramanandu-i pentru a treia zi 75 de lei. Aflati suma initiala.
25% înseamnă 25/100=1/4 Prima zi : x/4 => rest 3x/4 A doua zi : 1/6 • 3x/4 =x/8 A treia zi : 75 lei x/4 + x/8 + 75 = x 2x+x+600=8x 600=8x-3x 5x=600 x=600:5 x=120 lei suma inițială
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!