👤

Un balon de sticla cu volumul V=5×10^-5 m^3, umplut cu aer la temperatura T=573K, este în legătură cu un vas ce conține mercur. Sa se determine masa de mercur ce intră în balon daca acesta este racit la T2=379K.Variația volumului se neglijează.

Răspuns :

Se da:
V1=5×10⁻⁵m³
T1=573K
T2=379K
ρ=13600kg/m³
m=?kg

Formule:
m=ρ×ΔV

ΔV=V1-V2

Avem o transformare izobara, iar din legea lui Gay-Lussac:

T1/V1=T2/V2
V2=V1×T2/T1

ΔV=V1-V1×T2/T1
ΔV=V1×(1-T2/T1)

m=ρ×V1×(1-T2/T1)

Calcule:
m=13600×5×10⁻⁵×(1-379/573)≈0,23kg