Răspuns :
Răspunsul este 10% C=(md*100): ms→ C=(20*100):(180+20)→C=2000:200→C=10%
c=md/ms*100
md = 20 g soda
ms = md+m apa = 20+180 = 200 g solutie
c = 20/200*100 = 10%
md = 20 g soda
ms = md+m apa = 20+180 = 200 g solutie
c = 20/200*100 = 10%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!