Răspuns :
x a Mg +H2SO4 =MgSO4 +H2 24g 2g 66-x 7-a 2Al +3H2SO4 =Al2[SO4]3+3H2 2*27g 3*2g x/24=a/2 a=2x/24=x/12 66-x/2*27=7-a/3*2 inlocuim pe a in a doua relatie si se obtine 264-4x=252-3x x=12 g Mg ;pentru Al 66-12=54g compozitia procentuala a aliajului 66g aliaj..........12gMg..............54g Al 100 g aliaj........c.gMg..............d g Al c=18,18% Mg d=81,81%Al
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!