Răspuns :
m= densitatea X VOLUM
v cub = 10 cm la a treia = 1000 cm cubi
2,7 X 1000cm cubi = 2700 m= 2,7 kg
G= m X g
G= 2,7 kg X 10N/kg= 27 N
v cub = 10 cm la a treia = 1000 cm cubi
2,7 X 1000cm cubi = 2700 m= 2,7 kg
G= m X g
G= 2,7 kg X 10N/kg= 27 N
m=densitate×V
V=10^3=1000cm^3
m=2,7g/cm^3×1000cm^3=>m=2700g=2,7kg
G=m×g
g=10N/kg
G=2,7kg×10N/kg
G=27N
V=10^3=1000cm^3
m=2,7g/cm^3×1000cm^3=>m=2700g=2,7kg
G=m×g
g=10N/kg
G=2,7kg×10N/kg
G=27N
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!