t1=127 t1=400k t2=227 t2=500k este o tr.izobara p=cst V1/T1=V2/T2 e vorba de incalzire => v2=(1+f)v1 V1/400k=v1(f+1)/500k V1 se simplifica 1/400k=f+1/500k f+1=5/4 |=1 f=1/4=0,25 f=25 %
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!