👤

600 g sare gema cu 2,5% impuritati reactioneaza cu 5 kg solutie acid sulfuric de concentratie 10% . Calculati cantitatea reactantului in exces.

Răspuns :

nNaCI pur=600×0,975:58,5=10 moli

nH2SO4=5000×0,1:98=5,1 moli

2NaCI+H2SO4=Na2SO4+2HCI

nNaCI=2nH2SO4

Reacționează 10 moli+5 moli H2SO4

n exces=0,1 moli H2SO4

m exces=0,1×98=9,8 g