👤

o solutie de apa cu sare de concentratie 7% contine 28 g sare. care este masa solutiei?

Răspuns :

md=28 g
c=7 %
_______
c=100*md/ms
ms=100*md/c
ms=100*28/7
ms=400 g solutie