👤

Ce cantitate de hidrogen se obtine prin tratarea a 810g Al cu HCl? (rezolvare clasa a 8 a)


Răspuns :

claculez moli Al din masa data ,stiind    A,Al= 27g/mol
27g..........1mol
810g...........n(niu)= 30mol

ecuatia reactiei este

2mol..........................................3mol
 2Al   + 6HCl----> 2AlCl3  +  3H2 
30mol......................................n= 90/2mol=45molH2

Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari