👤




40g hidroxid de sodiu reacționează cu 200g soluție de acid sulfuric de concentrație 49%
a)Determină substanțe în exces și în ce cantitate
b)Determină masa de sare rezultată
c)Determină masa de sare din final
Urgeeeeent


Răspuns :

-calculez masa si mol de acid din solutia data

c=mdx100/ms, unde ms=200g,  c=49%
49/100= md/200---> md=98g H2SO4---> n=m/M= 98g/98g/mol=1mol

din ecuatia 
2NaOH +  H2SO4---> Na2SO4  +2H2O
rezulta ca 1mol acid reactioneaza cu 2 moL baza, adica cu m=nxM=2molx40g/mol=80g baza; dar in text se da numai  40g baza ,de acidul este in exces

DEDUC DIN ECUATIE masa de sare formata:
2X40gNaOH............146gNa2SO4( masa unui mol sare)
40g..........................m=73g

nu inteleg cerinta c ????


Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari