👤

Pentru a cumpăra 5 Kg de de mere, Ioana a plătit 20 de lei. Află câţi lei plăteşte prietena ei, dacă aceasta cumpără 2 Kg de mere de acelaşi fel.METODA REDUCERII LA UNITATE.URGENT DAU COROANA LA RASPUNSUL CORECT.

Răspuns :

5kg=20 lei
20:5=4 lei kg

4x2=8 lei 
2kg=8 lei
5 kg mere .............. 20 lei
2 kg mere ............. ? lei

20:5=4 lei kg de mere

2*4=8 lei kg de mere