Răspuns :
Sper ca te ajuta. Sper ca am facut bine calculele...

12pulovere si17 pantaloni....11601 lei
12pulovere și 20 pantaloni...13068 lei
deducem ca
(12-12) pulovere si (20-17) pantaloni.......(13 068 - 11 601) le
= 3 perechi de pantaloni=1 467 lei
o pereche de pantaloni= 1467 lei:3=489 lei
13 068 lei- (20x 489) lei=13068 lei-9780 lei=3 288 lei costa 12 pulovere
un pulover costa 3 288 lei:12=274 lei
Raspuns: 274 lei(1 pulover); 489 lei
12pulovere și 20 pantaloni...13068 lei
deducem ca
(12-12) pulovere si (20-17) pantaloni.......(13 068 - 11 601) le
= 3 perechi de pantaloni=1 467 lei
o pereche de pantaloni= 1467 lei:3=489 lei
13 068 lei- (20x 489) lei=13068 lei-9780 lei=3 288 lei costa 12 pulovere
un pulover costa 3 288 lei:12=274 lei
Raspuns: 274 lei(1 pulover); 489 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!