md1 = 200*5,2/100 = 10,4 g md2 = md1 c2 = md2/ms2*100 ms2 = 10,4/1*100 = 1040 g soluție 1% ms2 = ms1 + m apă adăugată m apă agăugată = 1040-200 = 840 g apă m apă din soluuția finală = 840+(200-10,4) = 1029,6 g apă
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!