👤

Daca 11 kg de mere costa 33 lei , iar 1 kg de pere costa cat doua kg de mere , cat costa 7 kg de mere si 5 kg de pere impreuna?

Răspuns :

33:11=3 lei kg de mere. 1kg pere=3+3=6lei. 7•3=21lei 7kg de mere. 5•6=30 5 kg de pere. 21+30=51 lei pere+mere