Răspuns :
Mg + 2 HCl = MgCl2 + H2
M HCl = 36,5
M Mg = 24
În condiții normale, 1 mol de gaz ocupă 22,4 l
24 g Mg...........2*36,5 g acid........22,4 l H2
x..........................y.........................33,6 l H2
x = 36 g Mg
y = 109,5 g HCl
c = md/ms * 100
ms = 109,5/10*100 = 1095 g soluție HCl 10%
puritatea = m pură/m impură * 100 = 100-10 = 90%
m impură = 36/90 * 100 = 40 g Mg introdus
M HCl = 36,5
M Mg = 24
În condiții normale, 1 mol de gaz ocupă 22,4 l
24 g Mg...........2*36,5 g acid........22,4 l H2
x..........................y.........................33,6 l H2
x = 36 g Mg
y = 109,5 g HCl
c = md/ms * 100
ms = 109,5/10*100 = 1095 g soluție HCl 10%
puritatea = m pură/m impură * 100 = 100-10 = 90%
m impură = 36/90 * 100 = 40 g Mg introdus
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!