👤

O solutie de acid clorhidric de concentratie 5% reactioneaza cu Aluminiu.Stiind ca in urma reactiei se degaja 10 moli de hidrogen.Calculati:a) masa de Aluminiu consumata;b) numarul de moli de clorura de aluminiu rezultata si c) masa de solutie de acid clorhidric necesara reactiei

Răspuns :

Ecuația este
6H Cl+2Al=2AlCl3+3H2
a)Masa atomică a aluminiu este 27, are 2 coeficient deci este 2x27
x(masa de aluminiu)= 10 moli x 44/3=146.6 g
b)y=10x2/3=6,6 moli de Al Cl
c)Masa molara a H Cl=36, 5 .Are coeficient 6 deci va fii 6x36.5
z=219×10/3=2190/3=730 g H Cl
Sper ca te-am ajutat, succes!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari