Un autoturism pornind din repaus se deplaseaza uniform accelerat si atinge viteza v1=10m\s iar dupa parcurgerea spatiului s2=140m viteza devine v2=18m/s
Cerinte:
a) acceleratia cu care s-a deplasat autoturismul?
b)In cat timp a parcurs spatiul s2?
c)dupa cat timp autoturismul a atins viteza v1?
d)Care au fost vitezele medii pe cele 2 portiuni ?
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!