Răspuns :
c = md/ms * 100
ms = 30/60*100 = 50 g soluție
ms = md + m apă
m apă = 50-30 = 20 g apă
ms = md + m apă = 150+450 = 600 g soluție
c = md/ms * 100 = 150/600 * 100 = 25%
ms = 30/60*100 = 50 g soluție
ms = md + m apă
m apă = 50-30 = 20 g apă
ms = md + m apă = 150+450 = 600 g soluție
c = md/ms * 100 = 150/600 * 100 = 25%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!