👤

Pentru a cumpara 5kg de mere ,Ioana a platit 20 lei .Afla cati lei plateste prietena ei,daca aceasta cumpara 2kg de mere de acelas fel .

Răspuns :

5 kg mere=20 lei
2kg mere=? lei
 20:5=4
1 kg mere=4 lei
2kg mere=4*2=8 lei

Spe ca te-am ajutat.