Răspuns :
ecuatia reactiei este:
2mol......3mol.....1mol
2Al + 3S---> Al2S3
x...........9.............y
x= 6mol Al
y=3mol Al2S3
m,g =n,molxM,g/mol
m= 3molx(2x27gAl+3x32gS)/mol=........................calculeaza !!
pentru ca A,Al= 27g/mol si A,S= 32g/mol, din s.p.
2mol......3mol.....1mol
2Al + 3S---> Al2S3
x...........9.............y
x= 6mol Al
y=3mol Al2S3
m,g =n,molxM,g/mol
m= 3molx(2x27gAl+3x32gS)/mol=........................calculeaza !!
pentru ca A,Al= 27g/mol si A,S= 32g/mol, din s.p.
2 Al + 3 S = Al2S3
M Al = 27
M Al2S3 = 2*27+3*32 = 150
2*27 g aluminiu.....3 moli S.....150 g Al2S3
x............................9 moli S..............y
x = 162 g Al reacționează
y = 450 g Al2S3 se obține
M Al = 27
M Al2S3 = 2*27+3*32 = 150
2*27 g aluminiu.....3 moli S.....150 g Al2S3
x............................9 moli S..............y
x = 162 g Al reacționează
y = 450 g Al2S3 se obține
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!