👤

Ce volum de apă trebuie adăugat peste 16g soluție de sodă caustică,de concentrație 32%,pentru a obține o nouă soluție,de concentrație25%?

Răspuns :

md1 = 16*32/100 = 5,12 g sodă
md2 = md1
c2 = md2/ms2 * 100
ms2 = 5,12/25*100 = 20,48 g soluție 25%
m apă = ms2 - md2 = 20,48 - 5,12 = 15,36 g