👤

A grame soluție 65% se amestecă cu B grame soluție 35%,se obține 2,5 grame soluție 52%.
Aflați A si B.


Răspuns :

c1 = md1/ms1 * 100
65 = md1/ms1 * 100
100md1 = 65ms1
md1 = 0,65ms1
c2 = md2/ms2 * 100
35 = md2/ms2 * 100
100md2 = 35ms2
md2 = 0,35ms2
md3 = md1 + md2 = 0,65ms1 + 0,35 ms2
ms3 = ms1 + ms2 = 2,5 g soluție
c3 = md3/ms3 * 100
md3 = 2,5*52/100 = 1,3 g 
ms1 + ms2 = 2,5 => ms1 = 2,5 - ms2
0,65(2,5-ms2) + 0,35 ms2 = 1,3
1,625-0,65ms2+0,35ms2 = 1,3
0,3ms2 = 0,325
ms2 = 1,08333 g soluție 35%
ms1 = 2,5 - 1,0833 = 1,4166 g soluție 65%


Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari