👤

Un autobus a parcurs primii 900m cu viteza de 15m/s iar urmatorii 400m cu viteza de 10m/s.Determina viteza medie a automobilului pe tot parcursul drumului.

Răspuns :

v=d/t
t=d/v
t1=900/15
t1=60s
t2=400/10
t2=40s
vm =d1+d2/t1+t2
vm =1300/100
vm=13m/s
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari