👤

Câte grame de fier, zinc și magneziu vor reactiona cu sulful pentru a forma în fiecare caz 7 moli de sulfură. Cum vă explicați faptul că se obține același număr de moli de sulfuri? Cantitățile de substanțe utilizate sunt diferite?
Va rooog muuult ajutati ma ! Mulțumesc anticipat!


Răspuns :

1mol...........1mol
Fe + S---> FeS
x=7mol..........7mol

1mol..............1mol
Zn +     S-------ZnS
y=7mol,,,,,,,,,,,,,,7mol

1mol...................1mol
Mg +  S====> MgS
z=7mol...............7mol


m= nxM
m,Fe= 7molx56g/mol=.................
m,Zn= 7molx65g/mol=.................
m,Mg= 7molx24g/mol=..................calculeaza si compara masele obtinute
Concluzie:  desi numarul de moli e acelasi la cele trei metale, masele sunt diferite, pentru ca difera masele lor molare, adica masa unui mol din fiecare metal.