👤

Calculati masele moleculare alea următoarelor substante :
1. vitriol
2. sodă de rufe


Răspuns :

MH2SO4 =2×AH+AS+4×AO=2×1+32+4×16=98g
MNa2CO3=2×ANa+AC+3×AO=2×23+12+3×16=46+12+48=106g