MgCO3 = MgO + CO2 puritatea = m pură/m impură*100 m pură = 80*500/100 = 400 g MgCO3 M MgCO3 = 24+12+3*16 = 84 g MgCO3 În condiții normale, 1 mol de gaz ocupă 22,4 l 84 g MgCO3.....22,4 l CO2 400 g MgCO3.............x x = 106,66 l
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!