👤

Se ard in clor 6g hidrogen.Produsul rezultat este tratat cu azotar de argint.Calculati masa de azotat de argint consumata si cantitatea de precipitat formata.

Ajutatima va rooogggg!!


Răspuns :

-calculez moli H2
n(niu)= m/M= 6g/2g/mol= 3molH2

DEDUC MOLI SI MASE DE SUBSTANTE DIN ECUATIILE
1mol..........................2mol
H2    +    CL2-----> 2HCl
3mol...........................x=n=6molHCl

1mol.......1mol........................1mol
HCl  + AgNO3----> HNO3 +  AgCl↓
6mol.......x= 6mol..................y=6mol

m=nxM
m,AgNO3= 6molX(108gAg+14gN+3X16gO)/mol=......................calculeaza !!!
m,AgCl(pp)= 6molx (108gAg + 35,5gCl)/mol=.......................calculeaza !!!!