Răspuns :
17,25 lei=3 kg mere
17,25÷3 lei=5.75 1 kg mere
5,75×4 lei=23
23 lei=4 kg mere
17,25÷3 lei=5.75 1 kg mere
5,75×4 lei=23
23 lei=4 kg mere
Aflăm cât costă 1 kg de mere:
17,25:3 = 5,75 lei
Aflăm cât costă 4 kg de mere :
5,75· 4 = 23 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!