👤

Un corp cu masa de 5 kg produce unui resort elastic o deformare de 10 cm Calculati constanta elastica a resortului Vreau si un desen va rog muuult

Răspuns :

G=m×g=5×10=50N
G=Fe
K=Fe:Delta L=50:0,1=500N/mai
Vezi imaginea HELP4MATH