5 moli de hroxid de calciu reactioneaza cu acidul azotic,Calculati: a) nr de moli de apa rezultati b) masa de sare rezultata si c) nr de moli de acid azotic necesar reactie
5 moli x moli y g z moli Ca(OH)2 + 2 HNO3 = Ca(NO3)2 + 2 H2O 1 moli 2 moli 1 mol 2 moli 1*[40+2*(14+3*16)]=164 g a) 5/1=z/2=>z=5*2=>z=10 moli H2O b) 5/1=y/164=>y=5*164=>y=820 g Ca(NO3)2 c) 5/1=x/2=>x=5*2=>x=10 moli HNO3
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!