Răspuns :
- DIN ecuatia reactiei deduc moli de substante participante la reactieeste
2mol..............1mol...............1mol.........2mol
2KOH + H2SO4 ----> K2SO4 + 2H2O
x.....................y......................6mol...........z
x= 12molKOH
y= 6molH2SO4
Z= 12mol H2O
a. mKOH=md= 12molx 56g/mol=672g deoarece m=nxM
c= mdx100/ms
20/100= 672/ms............................calculeaza ms= mKOH !! !!!!
b. mH2SO4= md= 6molx98g/mol=588g
49/.100= 500/ms......................calculeaza ms=m,H2SO4 !!!!!
Nu stiu de ce ai scris acid clorhidric/?????????
c, se da in textul problemei....6 !
2mol..............1mol...............1mol.........2mol
2KOH + H2SO4 ----> K2SO4 + 2H2O
x.....................y......................6mol...........z
x= 12molKOH
y= 6molH2SO4
Z= 12mol H2O
a. mKOH=md= 12molx 56g/mol=672g deoarece m=nxM
c= mdx100/ms
20/100= 672/ms............................calculeaza ms= mKOH !! !!!!
b. mH2SO4= md= 6molx98g/mol=588g
49/.100= 500/ms......................calculeaza ms=m,H2SO4 !!!!!
Nu stiu de ce ai scris acid clorhidric/?????????
c, se da in textul problemei....6 !
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!