C6H5-CH3 + xCl2 = C6H5-CH(3-x)Clx + xHCl
A : 35,5x·100/(92+ 34,5x) = 44,1 92 + 34,5x = 80,5x x = 2
A = C6H5-CHCl2
B : C : 16,8 /12 = 1,4 : 0,6 = 2,33 | ·3 = 7
H : 1 / 1 = 1 : 0,6 = 1,66 | ·3 = 5
Cl : 21,3/35,5 = 0,6 : 0,6 = 1 | ·3 = 3 B = C6H5-CCl3
b) 3n moli C6H5-CH3 + 2Cl2 ⇒ C6H5-CHCl2 + 2HCl
n moli C6H5-CH3 + 3Cl2 ⇒ C6H5-CCl3 + 3HCl
nCl2 = 3n·2 + n·3 = 9n
3n + n = 4n = 368/92 = 4kmoli n = 1kmol
⇒nCl2 = 9 kmoli V = 9·22,4 = 201,6 m³