Răspuns :
m imp=masa impură=155g
p%=puritatea
mp=masa pură
p%=(mp•100)/m imp
=>mp=(m imp •p%)/100
mp=(155•80)/100
mp=124 g CuCO3
CuCO3=>CuO+CO2
1 mol CuCO3.............1 mol CuO
124g CuCO3.............80 g CuO
124g CuCO3.............X g CO2
=>X=44g CO2
n=m/M
n=44/44=1 mol CO2
=>V=22,4 L CO2
CuO+H2SO4=>CuSO4+H2O
1 mol CuO..........1 mol H2SO4
80g CuO...........98g H2SO4
=>md=98g H2SO4
Cp=60%
Cp=(md•100)/ms
=>ms=(md•100)/Cp
ms=(98•100)/60
ms=163,33 g H2SO4 (solutie)
p%=puritatea
mp=masa pură
p%=(mp•100)/m imp
=>mp=(m imp •p%)/100
mp=(155•80)/100
mp=124 g CuCO3
CuCO3=>CuO+CO2
1 mol CuCO3.............1 mol CuO
124g CuCO3.............80 g CuO
124g CuCO3.............X g CO2
=>X=44g CO2
n=m/M
n=44/44=1 mol CO2
=>V=22,4 L CO2
CuO+H2SO4=>CuSO4+H2O
1 mol CuO..........1 mol H2SO4
80g CuO...........98g H2SO4
=>md=98g H2SO4
Cp=60%
Cp=(md•100)/ms
=>ms=(md•100)/Cp
ms=(98•100)/60
ms=163,33 g H2SO4 (solutie)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!