👤

calculați masa de soluție de soda caustica care se formeaza in urma reacției dintre 4 moli de NaO si 200g H2O

Răspuns :

se da:
V=4mol
m(h20)=200g
m(NAOH)-?
NA2O+H2O=2NAOH
4MOL\1MOL=V(NAOH)\2MOL
V(NAOH)=8MOL
m=V*M   M(NAOH)=40G\MOL
m(NAOH)=8mol*40g\mol=320g