O cantitate de calar de duritate 80g cu masa de 625g este descompusa in cuptorul de var.a)masa de carbonat de calciu pur din cantitatea de calcar? b)masa de oxid de calciu rezulta din reactii?
CaCO3 = CaO + CO2 puritatea = m pură/m impură * 100 m pură = 625*80/100 = 500 g M CaCO3 = 40+12+3*16 = 100 M CaO = 40+16 = 56 100 g CaCO3.....56 g CaO 500 g CaCO3..............x x = 280 g CaO
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!