👤

MsHCl=600 G
c=36,5%
Reacționează cu Zn

a) mZn=?g
b)VH2=?l
c) mZnCl2=?g
d) cZnCl=?%


Răspuns :

ms HCl=600 g
c=36,5% sol HCl
md HCl=?
=>c/100=md/ms=>md=(c*ms)/100=>md=(36,5*600)/100=>md=219 g HCl

219 g                     x g                 y l                         z g
2HCl                   + Zn               = H2                    + ZnCl2
2 moli                     1 mol             1 mol                   1 mol
2*(1+35,5)=73 g     1*65=65 g     1*22,4=22,4 l       1*(65+2*35,5)=136 g

a)
219/73=x/65=>3=x/65=>x=3*65=>x=195 g 
Zn
b)
219/73=y/22,4=>3=y/22,4=>y=3*22,4=>y=67,2 l H2
c)
219/73=z/136=>3=z/136=>z=3*136=>z=408 g ZnCl2
d)
Deoarece nu am masa de solutie de 
ZnCl2, nu pot afla concentratia solutiei de ZnCl2!!!




Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari