Va rog este URGENT!!!! Oxidul de calciu se poate obtine prin descompunerea termica a calcarului. Cat oid de calciu se obtine din 500g calcar de puritate 85% ?
Va rog sa ma ajutati caci este urent!!!
CaCO3 = CaO + CO2 puritatea = m pură/m impură*100 m pură = 85*500/100 = 425 g CaCO3 M CaCO3 = 40+12+3*16 = 100 M CaO = 40+16 = 56 100 g CaCO3.....56 g CaO 425 g CaCO3............x x = 238 g CaO
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!