CuCO3 + H2SO4 = CuSO4 + H2O + CO2 M CuCO3 = 64+12+3*16 = 124 M H2SO4 = 2*1+32+4*16 = 98 c = md/ms * 100 md = 500*40/100 = 200 g H2SO4 124 g CuCO3..........98 g H2SO4 x..............................200 g H2SO4 x = 253,06 g CuCO3
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!