H2 + Cl2 = 2 HCl M H2 = 2 M HCl = 1+35,5 = 36,5 2 g hidrogen.....2*36,5 g acid 50 g hidrogen.....x x = 1825 g acid = 1,825 kg acid n - nr. de moli n = m/M = 1825/36,5 = 50 moli HCl
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!